2025.gada maijā laikapstākļi Eiropā sagādāja pārsteigumus – piemēram, Karpatu kalnos uzsniga sniegs, un daudzviet kontinentā gaisa temperatūra strauji pazeminājās.
Šīs neparastās parādības izskaidrojamas ar sarežģītiem atmosfēras procesiem, kas cieši saistīti ar globālajām klimata pārmaiņām, vēsta Prozoro. Kā skaidro Ukrainas Hidrometeoroloģijas institūta klimatoloģe Vera Balabuha, šī aukstuma viļņa galvenais izraisītājs ir La Ninja klimata fenomens, kas veicina aukstā gaisa no Arktikas ieplūšanu uz dienvidiem, radot strauju un spēcīgu atdzišanu Eiropas reģionos.
Papildus šim faktoram situāciju pastiprināja arī citas atmosfēras parādības. Īpaši nozīmīga loma bija strūklas plūsmas – augšējo atmosfēras slāņu spēcīgas gaisa straumes 9–12 km augstumā – vājināšanai un tās viļņveida izmaiņām, kas ļāva aukstajam gaisam iekļūt dziļi Eiropas kontinentā, pat izraisot sniegu maija mēnesī.
Atmosfēras anomālijas: kas izraisīja šos laikapstākļus?
Strūklas plūsmas deformācija. Globālās sasilšanas ietekmē temperatūras starpība starp Arktiku un mērenajiem platuma grādiem ir samazinājusies, padarot strūklas plūsmu vājāku un nestabilāku. Tādējādi veidojas viļņi, kuros ieplūst aukstais Arktikas gaiss, kas nonāk līdz pat Eiropai.
Omega bloks. Virs Austrumeiropas izveidojusies atmosfēras struktūra, kas pēc formas atgādina grieķu burtu Ω. Tā “ieslodzīja” auksto gaisu virs kontinenta, kavējot tā aizplūšanu un uzturot aukstuma vilni.
Polārā virpuļa pavājināšanās. Stratosfērā virs Arktikas esošais polārais virpulis, kas parasti palīdz saglabāt aukstumu ziemeļos, šajā pavasarī kļuva vājāks. Tas ļāva aukstajām gaisa masām nolaisties tālāk uz dienvidiem – Balkānos, Karpatos un citviet Eiropā.
Globālās sasilšanas paradokss. Arktikas reģions sasilst ātrāk nekā citas pasaules daļas, tādējādi samazinās temperatūras kontrasts starp ziemeļiem un dienvidiem. Tas destabilizē strūklas straumi, un līdz ar to līdzīgi aukstuma viļņi kļūst arvien biežāki.
Meteorologu novērojumi un prognozes
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā